مراکز آموزش زبان فارسی در جهان-بخش دو

مدرسه زبان فارسی خیام در آمریکا، در ایالت کالیفرنیا

سرپرست: خانم حوری قهرمانی
مدرسه خیام کلاس های آموزش زبان فارسی را برای بچه های 6 سال به بالا برگزار می کند. مهم ترین هدف مسؤولان این مدرسه، آموزش زبان فارسی به فرزندان ایرانیان مقیم آمریکاست. اما کلاس هایی برای بزرگسالان نیز تهیه کرده اند. علاوه بر کلاس های گروهی، امکان آموزش خصوصی برای افراد علاقه مند نیز فراهم است. کلاس ها بیشتر روزهای پنج شنبه و جمعه در دبستان نیگوئل، دانشگاه کالیفرنیا. ایرونیل برگزار می شود.
برای اطلاعات بیشتر با تلفن 8543325-949-001 تماس بگیرید یا به نشانی
info@persianschool.com پیام الکترونیک بفرستید.

زبان فارسی دانشگاه پنجاب پاکستان

این گروه در زمینه زبان فارسی سه دوره آموزشی ارائه می دهد:
1. دور
ه کارشناسی ارشد: یک دوره دو ساله است که در اکتبر یا سپتامبر هر سال آغاز می شود. شرط ورود برای دانشجویان داشتن کارشناسی زبان فارسی و گنجایش پذیرش دانشجو در دوره 52 نفر است. 2. دوره کارشناسی ارشد پژوهشی: یک دوره دو ساله است که در ماه مارس هر سال آغاز می شود. شرط ورود برای دانشجویان کارشناسی ارشد زبان فارسی و گنجایش پذیرش دانشجو در این دوره 15 نفر است. 3. دوره دکتری: یک دوره 5 ساله است که در ماه مارس هر سال آغاز می شود. شرط ورود برای دانشجویان داشتن کارشناسی ارشدزبان فارسی و گنجایش پذیرش دانشجو در این دوره 9 نفر است.
برای اطلاعات بیشتر با نشانی های الکترونیکی مدیر گروه تماس بگیرید

puarshad@wol.net.pk   یا   akram50@hotmail.com

زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کراچی پاکستان

این گروه در سال 1995 به همت پروفسور غلام سرور تأسیس شد. دانشجویان پس از گذراندن دوره های مشخصی، که در آن ها بر ادبیات فارسی تأکید فراوان می شود، می توانند دیپلم، کارشناسی یا کارشناسی ارشد بگیرند. این دوره ها به شرح زیر است:

• یک دوره یک ساله برای آموزش نظم کهن فارسی؛

• یک دوره دو ساله برای آموزش نثر جدید فارسی؛

• یک دوره یک ساله برای آموزش نثر کهن فارسی؛

• یک دوره دو ساله آموزش قواعد دستوری، ترجمه و نوشتن نثر جدید فارسی؛

• یک دوره سه ساله برای آموزش نثر کهن فارسی.


  بعد از گذراندن این دوره ها، دانشجویان می توانند دوره کارشناسی ارشدرا آغاز کنند که با دو گرایش زبان و ادبیات فارسی، فقط بر آموزش زبان تأکید می شود

برای اطلاعات بیشتر با نشانی kudcs@inet.com.pk  نامه بفرستید. 

 

دوره آموزش فرهنگ و زبان فارسیِ مؤسسه تحقیقات خاورنزدیک وابسته به دانشگاه کپنهاک

این دوره شامل آموزش فارسی امروزی، ادبیات جدید و مطالب تاریخی و مذهبی است. دانشجویانی که زبانی فارسی نخوانده اند، باید دوره شش ماهه فارسی مقدماتی را بگذرانند و سپس وارد دوره سه ساله کارشناسی زبان فارسی شوند.
دانشگاه کپنهاک مطالعاتی در زمینه دوره های تاریخی ایران از زمان باستان تا زمان حال نیز انجام می دهد.

برای اطلاعات بیشتر به نشانی Lykdit@hum.ku.dk    یا    ulva@hum.ku.dk     نامه بفرسیتد. 

زبان ایرانی دانشگاه مسکو

دانشگاه مسکو برای دانشجویان لیسانسیه آموزش زبان های فارسی، دری، پشتو و کردی را ، که از مجموعه زبان های ایرانی هستند، ارائه میدهد. دانشجویان پس از اتمام این دوره می توانند به فارسی امروزی صحبت کنند و بنویسند یا از این زبان ترجمه کنند. بعد از کارشناسی، دوره های دو ساله کارشناسی ارشد و دوره سه ساله دکترا برای دانشجویان در نظر گرفته شده است که در هر دو دوره به طور محسوسی بر ادبیات فارسی تاکید می شود. بعد از اتمام دوره دکترا، متخصصان زبان فارسی می توانند تحقیقات خود را در زمینه ادبیات قدیم و جدید یا ادبیات و فرهنگ عوام ادامه دهند.
برای اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه mus.ru مراجعه کنید.
جامعه ملیه اسلامیه

دانشکده علوم انسانی و زبان ها، گروه زبان فارسی

متاسفانه این گروه، هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه اداره کلاس ها و چگونگی روش تدریس ، اراﺋه نداده است.
اما می توانید با خانم ”قمر غفار“ ،”
Prof.QamarQhafar مدیر گروه یا مستقیما  با Persian@jmi.ernet.in
تماس بگیرید.

 

دانشگاه پنجاب پاتییالا

گروه زبان فارسی، عربی و اُردو

این گروه دو دوره کارشناسی ارشد دو ساله و یک دیپلم یک ساله را در زمینه آموزش زبان فارسی ارائه می دهد. تعداد دانشجویان ورودی در هر دو دوره 12 نفر است.
متاسفانه در سایت دانشگاه ،نشانی الکترونیکی دیده نشد؛ برای دریافت اطلاعات، به خود سایت مراجعه فرمایید.
Universitypunjabi.org/pages/teaching

   + یک پارسی زبان - ۱:٠٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٥ تیر ،۱۳۸٦

مراکز آموزش زبان فارسی در جهان-بخش یک

دانشکده  مطالعات آسیایی دانشگاه ملی استرالیا

از آن جا که زبان های فارسی و اردو، دو زبان مهم منطقه آسیا به شمار می روند، دانشگاه ملی استرالیا آموزش آن ها را در قالب یک دوره دو ساله ارائه می دهد.
دانشجویان در این دوره، ضمن آموزش این زبان ها با فرهنگ این مناطق نیز آشنا می شوند. این دانشکده واحدهای آموزشی فراوانی را در زﻣﻴﻨه هنرها, تاریخ, مذاهب, سیاست و اقتصاد جنوب آسیا ارائه می دهد. واحد های پژوهشی در همین زمینه مورد توجه مسئوولان قرار دارد.

 CAIS@anu.edu.au

 

بخش مطالعات فارسی و ایرانی دانشگاه هاروارد

در این دانشگاه آموزش زبان فارسی با فارسی مقدماتی آغاز می شود که آشنایی با دستور زبان گفتاری است. مواد آموزشی، متون برگزیده ای از از ادبیات معاصر فارسی است.
فارسی متوسطه دوره ای است که در آن ادبیات نوین و نظم و نثر آموزش داده می شود و شامل دو مرحله است. بعد از فارسی متوسطه سه واحد درسی شامل متن های منتخب از ادبیات فارسی تدوین شده که همه مواد آموزشی شامل همین متون است
. webmaster@hudce.harvard.edu

دانشکده مطالعات خاورمیانه و نزدیک دانشگاه برکلی

 

  در این دانشکده آموزش زبان فارسی شامل سه دوره مقدماتی، متوسطه و پیشرفته است . فارسی مقدماتی دو  بخش است که در بخش یک، زبان آموزان مبتدی چهار مهارت زبانی را می آموزند. (استاد: ژاله پیرنظر). در بخش دوم، همان چهار مهارت زبانی با تمرین های بیشتر تقویت می شود و گسترش می یابد.
دوره فارسی متوسطه، با آموزش دستور زبان و افزایش دامنه واژگان آغاز می شود. (استاد: ژاله پیرنظر). پس از این مرحله و پیش از فارسی پیشرفته، دانشجویان متن های برگزیده ادبی را از ادبیات نظم و نثر جدید می گذرانند. پس از خواند
ن متن های ادبی از ادبیات معاصر، زبان آموزان از متون شعری کلاسیک فارسی متن هایی می خوانند. (استاد: شاه ولی احمدی) و در پایان در فارسی پیشرفته تمام مهارت ها تقویت می شود و توسعه می یابد.
برای آگاهی بیشتر به نشانی cmes@ucLink4.berkeley.edu نامه بفرستید.

دانشکده هنر ها و علوم دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس

گروه ادبیات و زبان های خاور نزدیک

در این دانشگاه زبان های عربی، عبری، هندی، چینی، کره ای و فارسی آموزش داده می شوند.
آموزش زبان فارسی در 4 دوره و شامل 16 واحد آموزشی است. در دوره مقدماتی و متوسطه، دانشجویان مهارت های اولیه زبانی شامل خواندن، نوشتن، گفتگو کردن و درک مطلب را فرا می گیرند. در این مراحل، بر یادگیری فارسی امروزی تاکید شده است. سپس در مرحله فارسی پیشرفته، که شامل 2 دوره و 6 واحد آموزشی است، با ادبیات فارسی، نویسندگان و شاعران مهم آشنا می شوند و خواندن آثار آن ها را آغاز می کنند.
طی این دوره، دانشجویان با گوش دادن به موسیقی سنتی و دیدن فیلم و اسلاید، با فرهنگ ایران آشنا می شوند.
برای آگاهی بیشتر به نشانی anell@artsci.wustl.edu نامه بفرستید.

گروه ادبیات و زبان های دانشگاه یوتا

در این دانشگاه آموزش زبان فارسی با دو دوره فارسی مقدماتی آغاز می شود که در آن ها، دانشجویان اصول زبان فارسی را آموزش می بینند تا به مهارت های اولیه زبانی دست یابند. در دوره فارسی متوسطه، مهارت های آموخته شده در دوره قبل با آموزش واژگان، نوشتن و صحبت کردن تقویت می شود. در سال سوم، آموزش ادبیات کهن فارسی آغاز می شود و دانشجویان در این دوره ها خواندن، تجزیه و تحلیل شعر و نثر فارسی را آموزش می بینند. آموزش عرفان اسلامی نیز از طریق اشعار مولانا ادامه می یابد.
گروه ادبیات و زبان های دانشگاه یوتا، در زمینه ادبیات میانه و ادبیات کهن فارسی نیز واحد های پژوهشی راه اندازی کرده است.

توجه: این اطلاعات مربوط به سال تحصیلی 2002-2001 است. برای آگاهی از تغییرات احتمالی به webmaster@acs.utah.edu مراجعه کنید.
 

گروه تمدن ها و زبان های خاور نزدیک دانشگاه شیکاگو

مسولان این گروه آموزش زبان فارسی را با فارسی مقدماتی در سه گروه آغاز می کنند. در این مراحل، بر فارسی نوشتاری و آشنایی با ادبیات کهن فارسی پافشاری می شود. سپس فارسی متوسطه آغاز می گردد که در سه مرحله تنظیم شده است. در این مراحل، دانشجویان دایره واژگان، اصطلاحلات و اطلاعات خود را در زمینه دستور زبان فارسی افزایش می دهند. بعد از گذراندن این دو مرحله، آموزش ادبیات فارسی آغاز می شود. آموزش های این دوره به طور مشخص شامل خواندن نظم و نثر سعدی است و متون تاریخی و متون عرفانی نیز مورد توجه قرار می گیرد. در مراحل پیشرفته برای دانشجویان، کلاس های نمایشنامه های معاصر فارسی، نثر جدید علمی یا طنز نویسی فارسی تشکیل می شود. این گروه، واحدهای پژوهشی و مطالعاتی زبان های خاور نزدیک را نیز ارائه می دهد.

برای آگاهی بیشتر و درخواست راهنمایی به نشانی: ne-lc@uchicago.edu نامه بفرستید.

منبع: بخش فارسی کانون زبان ایران

   + یک پارسی زبان - ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٥ تیر ،۱۳۸٦

شاهنامه فردوسی

برای دیدن شاهنامه اینجا کلیک کنید.

   + یک پارسی زبان - ٩:۱٦ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٤ تیر ،۱۳۸٦