مراکز آموزش زبان فارسی در جهان-بخش یک

دانشکده  مطالعات آسیایی دانشگاه ملی استرالیا

از آن جا که زبان های فارسی و اردو، دو زبان مهم منطقه آسیا به شمار می روند، دانشگاه ملی استرالیا آموزش آن ها را در قالب یک دوره دو ساله ارائه می دهد.
دانشجویان در این دوره، ضمن آموزش این زبان ها با فرهنگ این مناطق نیز آشنا می شوند. این دانشکده واحدهای آموزشی فراوانی را در زﻣﻴﻨه هنرها, تاریخ, مذاهب, سیاست و اقتصاد جنوب آسیا ارائه می دهد. واحد های پژوهشی در همین زمینه مورد توجه مسئوولان قرار دارد.

 CAIS@anu.edu.au

 

بخش مطالعات فارسی و ایرانی دانشگاه هاروارد

در این دانشگاه آموزش زبان فارسی با فارسی مقدماتی آغاز می شود که آشنایی با دستور زبان گفتاری است. مواد آموزشی، متون برگزیده ای از از ادبیات معاصر فارسی است.
فارسی متوسطه دوره ای است که در آن ادبیات نوین و نظم و نثر آموزش داده می شود و شامل دو مرحله است. بعد از فارسی متوسطه سه واحد درسی شامل متن های منتخب از ادبیات فارسی تدوین شده که همه مواد آموزشی شامل همین متون است
. webmaster@hudce.harvard.edu

دانشکده مطالعات خاورمیانه و نزدیک دانشگاه برکلی

 

  در این دانشکده آموزش زبان فارسی شامل سه دوره مقدماتی، متوسطه و پیشرفته است . فارسی مقدماتی دو  بخش است که در بخش یک، زبان آموزان مبتدی چهار مهارت زبانی را می آموزند. (استاد: ژاله پیرنظر). در بخش دوم، همان چهار مهارت زبانی با تمرین های بیشتر تقویت می شود و گسترش می یابد.
دوره فارسی متوسطه، با آموزش دستور زبان و افزایش دامنه واژگان آغاز می شود. (استاد: ژاله پیرنظر). پس از این مرحله و پیش از فارسی پیشرفته، دانشجویان متن های برگزیده ادبی را از ادبیات نظم و نثر جدید می گذرانند. پس از خواند
ن متن های ادبی از ادبیات معاصر، زبان آموزان از متون شعری کلاسیک فارسی متن هایی می خوانند. (استاد: شاه ولی احمدی) و در پایان در فارسی پیشرفته تمام مهارت ها تقویت می شود و توسعه می یابد.
برای آگاهی بیشتر به نشانی cmes@ucLink4.berkeley.edu نامه بفرستید.

دانشکده هنر ها و علوم دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس

گروه ادبیات و زبان های خاور نزدیک

در این دانشگاه زبان های عربی، عبری، هندی، چینی، کره ای و فارسی آموزش داده می شوند.
آموزش زبان فارسی در 4 دوره و شامل 16 واحد آموزشی است. در دوره مقدماتی و متوسطه، دانشجویان مهارت های اولیه زبانی شامل خواندن، نوشتن، گفتگو کردن و درک مطلب را فرا می گیرند. در این مراحل، بر یادگیری فارسی امروزی تاکید شده است. سپس در مرحله فارسی پیشرفته، که شامل 2 دوره و 6 واحد آموزشی است، با ادبیات فارسی، نویسندگان و شاعران مهم آشنا می شوند و خواندن آثار آن ها را آغاز می کنند.
طی این دوره، دانشجویان با گوش دادن به موسیقی سنتی و دیدن فیلم و اسلاید، با فرهنگ ایران آشنا می شوند.
برای آگاهی بیشتر به نشانی anell@artsci.wustl.edu نامه بفرستید.

گروه ادبیات و زبان های دانشگاه یوتا

در این دانشگاه آموزش زبان فارسی با دو دوره فارسی مقدماتی آغاز می شود که در آن ها، دانشجویان اصول زبان فارسی را آموزش می بینند تا به مهارت های اولیه زبانی دست یابند. در دوره فارسی متوسطه، مهارت های آموخته شده در دوره قبل با آموزش واژگان، نوشتن و صحبت کردن تقویت می شود. در سال سوم، آموزش ادبیات کهن فارسی آغاز می شود و دانشجویان در این دوره ها خواندن، تجزیه و تحلیل شعر و نثر فارسی را آموزش می بینند. آموزش عرفان اسلامی نیز از طریق اشعار مولانا ادامه می یابد.
گروه ادبیات و زبان های دانشگاه یوتا، در زمینه ادبیات میانه و ادبیات کهن فارسی نیز واحد های پژوهشی راه اندازی کرده است.

توجه: این اطلاعات مربوط به سال تحصیلی 2002-2001 است. برای آگاهی از تغییرات احتمالی به webmaster@acs.utah.edu مراجعه کنید.
 

گروه تمدن ها و زبان های خاور نزدیک دانشگاه شیکاگو

مسولان این گروه آموزش زبان فارسی را با فارسی مقدماتی در سه گروه آغاز می کنند. در این مراحل، بر فارسی نوشتاری و آشنایی با ادبیات کهن فارسی پافشاری می شود. سپس فارسی متوسطه آغاز می گردد که در سه مرحله تنظیم شده است. در این مراحل، دانشجویان دایره واژگان، اصطلاحلات و اطلاعات خود را در زمینه دستور زبان فارسی افزایش می دهند. بعد از گذراندن این دو مرحله، آموزش ادبیات فارسی آغاز می شود. آموزش های این دوره به طور مشخص شامل خواندن نظم و نثر سعدی است و متون تاریخی و متون عرفانی نیز مورد توجه قرار می گیرد. در مراحل پیشرفته برای دانشجویان، کلاس های نمایشنامه های معاصر فارسی، نثر جدید علمی یا طنز نویسی فارسی تشکیل می شود. این گروه، واحدهای پژوهشی و مطالعاتی زبان های خاور نزدیک را نیز ارائه می دهد.

برای آگاهی بیشتر و درخواست راهنمایی به نشانی: ne-lc@uchicago.edu نامه بفرستید.

منبع: بخش فارسی کانون زبان ایران

   + یک پارسی زبان - ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٥ تیر ،۱۳۸٦