برپایی همایش جهانی «شاهنامه» در قزاقستان

برپایی همایش جهانی «شاهنامه» در قزاقستان با حضور 9 کشور
همایش جهانی «شاهنامه و میراث دشت کویر» با حضور 9 کشور جهان در روزهای 15 و 16 مهرماه در قزاقستان برگزار می‌شود.

 

یاسر موحدفرد - دبیرکل بنیاد فردوسی - با اعلام این خبر به خبرنگار بخش فرهنگ و ادب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت:‌ هم‌زمان با ارسال بسته پیشنهادی برگزاری هفته‌ی فرهنگی در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) در شهر پاریس، تلاش زیادی داشتیم که همایش جهانی شاهنامه نیز برگزار شود، که با همکاری اداره کل امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی ایران در قزاقستان، این پیشنهاد به کتابخانه‌ی مرکزی قزاقستان ارسال شد و مقرر شد 15 و 16 مهرماه (7 و 8 اکتبر) هم‌زمان با برپایی کنفرانس دوسالانه یونسکو در پاریس، همایشی با نام «شاهنامه و میراث دشت کویر» در شهر آلماتی با حضور کشورهای ایران، قزاقستان، روسیه، ازبکستان، آذربایجان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه و جمهوری خودمختار باشقیرستان برگزار ‌شود.

او یادآور شد: هم‌زمان با اعلام رسمی پیشنهاد ثبت هزاره‌ی شاهنامه در کنفرانس دوسالانه عمومی یونسکو، ویژه‌برنامه‌ها و آیین‌نامه‌هایی که بنیاد فردوسی از معاون همکاری‌های بخش خارجی یونسکو دریافت کرد، به صورت نامه رسمی از سوی معاون همکاری روابط خارجی یونسکو به محمدرضا سعیدآبادی (دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو) ارسال شد که با توجه به زمان‌بندی‌ای که داشتیم، در دو بخش هفته فرهنگی هزاره شاهنامه در پایگاه یونسکو در شهر پاریس و بخش دیگر، بسته پیشنهادی برنامه‌های سال هزاره شاهنامه تقسیم شد. با توجه به این‌که 25 اسفند سال جاری سال‌روز پایان سرایش شاهنامه است، پیشنهاد ما این است که 25 تا سوم فروردین، «هفته‌ی فرهنگی شاهنامه» در سازمان یونسکو در شهر پاریس برگزار شود.

موحدفرد افزود: تلاش بنیاد فردوسی برای برپایی این همایش به این دلیل بود که هم کشورهای علاقه‌مند به فرهنگ و تمدن ایرانی و هم فعالان حوزه شاهنامه در عرصه‌ی پژوهش گرد هم آیند و عملا یک اقدام مؤثر جهانی صورت گیرد تا تأثیر بر کنفرانس دوسالانه عمومی صورت گیرد؛ به همین روی، ویژه‌برنامه‌های فرهنگی و هنری این همایش جهانی که در قزاقستان برگزار می‌شود، به همت بنیاد فردوسی اجرا خواهد شد.

او با اشاره به برنامه‌های که بنیاد فردوسی در این همایش خواهد داشت، گفت: به سفارش این بنیاد، 50 تابلو از آثار عکاسی سعید محمودی ازناوه از نگاره‌های شاهنامه‌های کهن ایرانی، پرده‌های قهوه‌خانه‌یی و تندیس‌های فردوسی در تهران و مشهد و همچنین آثار پوستر و تایپوگرافی محمد یاراحمدی به نمایش گذاشته خواهد شد. از دیگر برنامه‌های فرهنگی و هنری در این همایش، اکران فیلم، پویانمایی و نماآهنگ‌هایی مرتبط با شاهنامه است. همچنین نمایش تندیس‌های فردوسی و اساطیر شاهنامه با همکاری مؤسسه‌ی تندیس و پیکره شهریار در این کشور برپا می‌شود.

دبیرکل بنیاد فردوسی برپایی نمایشگاه تولیدات فرهنگی را که در ایران تولید شده، در قزاقستان، یکی دیگر از برنامه‌های بنیاد فردوسی در همایش جهانی شاهنامه ذکر کرد و توضیح داد: بازی رایانه‌یی «عصر پهلوانان» به عنوان نخستین بازی کامپیوتری برگرفته از داستان‌های اساطیری شاهنامه در سطح جهان، با همکاری مؤسسه رسانا افراز شریف، همچنین آثار موسیقایی برتر در زمینه شاهنامه از جمله کار «از خشت و خاک» با همکاری گروه موسیقی ایل و ارائه بسته‌ فرهنگی با همکاری معاونت فرهنگی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و مرکز پژوهشی میراث مکتوب شامل هشت ‌جلد قصه‌های «شاهنامه» نوشته منصور رستگار فسایی و کتابچه دوزبانه‌ی فارسی - انگلیسی «متون شرقی، شیوه‌های غربی» نوشته محمود امیدسالار در این همایش ارائه خواهد شد.

به گفته‌ی موحدفرد، در این همایش، قدمعلی سرامی - عضو هیأت‌امنای بنیاد فردوسی - به عنوان سخنران ویژه با موضوع «تجلی هنر و گوهر در دانشنامه جهانی شاهنامه فردوسی» سخن می‌گوید و از مسؤولان فرهنگی که در هیأت اعزامی ایران حضور دارند، اسفندیار ایمان‌زاده - مدیر مؤسسه تندیس و پیکره شهریار-، میثم موحدفرد - دبیر انجمن پاسداشت مفاخر ایران -، حسن توکلی - نایب‌رییس بنیاد فردوسی - و یاسر موحدفرد - دبیر کل بنیاد فردوسی - هستند.

او ادامه داد: در این برنامه سعی خواهد شد که اجرای ویژه‌برنامه‌های فرهنگی و هنری داشته باشیم. در عین‌ حال، وظیفه‌ی بنیاد فردوسی این است که با کشورهایی که حضور دارند، با توجه به تأثیر شاهنامه در ادبیات این کشورها، مذاکرات رسمی داشته باشیم که برای سال 2010، هزاره‌ی شاهنامه در یونسکو با اقبال مناسبی روبه‌رو شود و امید داریم به عنوان یکی از رویدادهای مطرح در یونسکو رأی مناسبی داشته باشیم. با توجه به این‌که هزاره‌ی شاهنامه در صدوهشتادویکمین اجلاس اجرایی یونسکو رأی قاطعی را آورده است، در سی‌امین کنفرانس دوسالانه عمومی یونسکو نیز از سوی ایران دفاع خواهد شد.

 
منبع: شورای گسترش زبان فارسی

 

   + یک پارسی زبان - ٢:٢٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٥ مهر ،۱۳۸۸