دستور خط پارسی منتشر شد

این مطلب را از تارنگاشت آقای بهرام اشراف زاده در زیر آورده ام (با کمی تغییرات):
چندی پیش رئیس فرهنگستان زبان و ادب پارسی، تهیه ی نسخه ی نهایی دستورخط پارسی را اعلام کرد. این شیوه‌نامه که به‌صورت یک کتابچه 52 صفحه‌ای آماده شده‌است قرار است که به بی‌نظمی‌های موجود در نگارش پارسی پایان دهد. درباره مشخصات دستورخط جدید فرهنگستان، در آینده اطلاعات بیشتری ارائه خواهم کرد. اما در خبری که رسانه‌ها نقل کرده‌اند نکته مهمی وجود دارد که برایتان بازگو می‌کنم.

یادم هست که چند سال پیش در فرهنگستان زبان، هنگامی که با یکی از استادان باسابقه زبان پارسی بحث و گفتگو می‌کردم، از روش‌هایی که برخی از صاحب‌نظران و نیز فرهنگستان در مواجهه با مشکلات خط پارسی در پیش گرفته‌اند انتقاد کردم و دلایل و روش‌های علمی موردنظر خودم را مطرح کردم. آن استاد قدیمی وقتی که نگرانی من را در مورد دستورخط فرهنگستان دید، به من اطمینان داد که فرهنگستان صرفا پیشنهاد می‌کند و نمی‌تواند دیگران را مجبور به استفاده از دستورخط پیشنهادی خود کند.

نگرانی من از آن بود که پیش از آنکه بحث‌های نظری کامل شود و نتیجه علمی لازم گرفته شود، یک شیوه قطعی برای نگارش فارسی برگزیده و اعلام شود و همگان موظف به رعایت آن شوند و راه برای کارهای علمی در این حوزه بسته شود. خوشبختانه در خبری که منتشر شده‌است همین نکته دیده می‌شود. به این قسمت از خبر خبرگزاری ایسنا توجه کنید:
حداد عادل درباره‌ ضمانت اجرایی این طرح گفت: فرهنگستان اصولا بنا ندارد که قوانینی را که به‌تصویب می‌رساند برای دستگاه‌های غیردولتی الزام‌آور کند. در واقع این وظیفه ما نیست. ما به‌دلیل اینکه دستگاه رسمی دولتی هستیم و زیر نظر رئیس‌جمهور قرار داریم، طبعاً می‌توانیم دستگاه‌هایی را که از بودجه دولتی استفاده می‌کنند به رعایت مصوبات فرهنگستان ملزم کنیم. اما اگر نویسنده‌ای سلیقه دیگری غیر از سلیقه فرهنگستان داشت، ما نمی‌توانیم او را به رعایت مصوبات فرهنگستان مجبور کنیم.

   + یک پارسی زبان - ۳:٥٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٧ فروردین ،۱۳۸٢